UE lansează Platforma agendei privind conectivitatea, pentru a consolida legăturile dintre Europa și Asia Centrală

acum 1 ora 10

Comisia Europeană a lansat, astăzi, Platforma agendei privind conectivitatea.

Comisia „a încheiat acorduri cu instituții financiare internaționale care se preconizează că vor mobiliza până la 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în conectivitate în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud”.

Platforma, prezentată în cadrul unei reuniuni ministeriale

Platforma a fost prezentată „în cadrul unei reuniuni ministeriale la nivel înalt”.

Aceasta „a fost găzduită de comisara pentru extindere Marta Kos, de comisarul pentru parteneriate internaționale Jozef Síkela și de comisarul pentru transport sustenabil Apostolos Tzitzikostas”, potrivit Comisiei Europene.

La reuniune „au participat miniștri ai transporturilor și înalți reprezentanți din statele membre ale UE și din Armenia, Kazahstan, Republica Kârgâzstan, Republica Moldova, Tadjikistan, Turkmenistan, Turcia, Ucraina și Uzbekistan”.

Au fost preze...

Sursa: https://www.mediafax.ro/stirile-zilei/ue-lanseaza-platforma-agendei-privind-conectivitatea-pentru-a-consolida-legaturile-dintre-europa-si-asia-centrala-23760166

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.