Anunțul a fost făcut marți de prim-ministra Iulia Svîrîdenko, care a anunțat că va conduce delegația ucraineană la conferința de la Gdansk, confirmând astfel absența președintelui ucrainean, notează AFP.
„O să conduc delegația Ucrainei și activitatea noastră generală la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei din 2026, care va avea loc la Gdansk. Echipa ucraineană include reprezentanți ai companiilor ucrainene, șefi de companii de stat, lideri ai comunităților din întreaga țară, precum și oficiali guvernamentali și membri ai parlamentului”, a transmis pe X șefa guvernului de la Kiev.
Formatul reunește lideri politici și reprezentanți ai mediului economic, în principal din Europa, pentru a discuta proiectele de reconstrucție ale Ucrainei. Cu toate acestea, reuniunea de anul acesta se petrece î...

acum 1 ora
13























English (US) ·
Romanian (RO) ·